Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet zainicjowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki odbyły się w Stanach Zjednoczonych 28 lutego 1909 r. W roku następnym święto obchodzono już na całym świecie, wyznaczając mu cel propagowania idei praw kobiet i wsparcia w budowaniu powszechnych praw wyborczych. W 1911 roku Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii, a w trzy lata później po raz pierwszy w Rosji.

W 1917 roku Rosjanki zorganizowały strajki pod hasłem „chleb i pokój”, co zbiegło się z abdykacją cara i przyznaniem kobietom przez tymczasowy rząd praw wyborczych. Później Lenin ustanowił 8 marca oficjalnym świętem w Rosji, choć do 1965 roku był to normalny dzień roboczy i dopiero od 8 maja tego samego roku został ustanowiony dniem wolnym od pracy ku upamiętnieniu heroizmu kobiet w budowie komunizmu.

Muzyka specjalnie dla pań
10 marca, w Sali Arkadia Domu Kultury w Kisielicach, mieszkanki gminy zostały przywitane przez samego burmistrza, który złożył im życzenia i wręczył róże. Powodem był obchodzony przed dwoma dniami Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Następnie wystąpił Jan Kawicki z koncertem akordeonowym. Później zespół Mirana zaprezentował piosenki, których tematem przewodnim była kobieta. W przerwie występów artystycznych panie raczyły się słodkościami, kawą i herbatą.

Spotkanie zakończył spontaniczny program muzyczny, prowadzony przez dyrektora kisielickiego ośrodka kultury Mariusza Gołębiowskiego. Można powiedzieć, że było to swoiste karaoke – wszyscy wspólnie śpiewali znane piosenki, których tekst wyświetlany był na ekranie.
Z pewnością spotkanie to na długo zostanie w pamięci mieszkanek gminy Kisielice.

(Fot. Pixabay / CC0)